Věděli jste, že Češi prosázeli za 1. a 2. čtvrtletí roku 2022 za Kursové sázky (tipování na sportovní výsledek a jiné veřejné události, jako např. výsledky voleb) téměř 57 milionů korun a za Technické hry (hrací automaty) téměř 272 milionů korun? O tom, co je daň z hazardních her a kdo ji platí se dočtete v dnešním článku.

Co je daň z hazardních her a kdo ji platí?

Daň z hazardních her je upravována hned dvěma zákony, zákonem o hazardních hrách a zákonem o dani z hazardních her.

Poplatníkem daně jsou nejen držitelé základního povolení, ale i ti, kteří provozují hazardní hru bez potřebného povolení (např. loterie, kursové sázky a technické hry) a ohlašovatelé hazardních her, i ti, kteří provozují hazardní hru bez ohlášení (tomboly a turnaje malého rozsahu).

Základní povolení k provozování hazardních her vydává Ministerstvo financí ČR po splnění zákonem stanovených podmínek. V případě umístění herny nebo kasina pro provozování hry bingo, technické hry (herních automatů) a živé hry (karetní hry) je nutné mít i povolení k umístění herního prostoru, které uděluje obec v místě, kde bude herna nebo kasino umístěno.

Dozor nad hazardními hrami vykonává Ministerstvo financí ČR a Celní úřad, který ukládá i pokuty za provozování hazardních her bez povolení nebo ohlášení. 

Pokud vás zajímá kolik činily daně z hazardních her v letošním roce naleznete je na webových stránkách Ministerstva financí ČR.

Co je předmětem daně z hazardních her?

Předmětem daně jsou všechny hazardní hry provozované na území České republiky. Musí tedy být fyzicky provozována na území ČR v herně nebo kasinu, ale vztahuje se i na hazardní hry, které alespoň zčásti cílí na český trh. 

Všechny uvedené daně jsou upraveny zákonem č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů.

Co tvoří základ daně?

Dílčí základ daně z hazardních her provozovaných mimo internet = úhrn přijatých vkladů - (úhrn vyplacených výher + úhrn vrácených vkladů)

Základní sazba daně

Sazba daně se často mění. Stávající právní úprava stanovuje tyto sazby:

  • 35 % pro dílčí základ daně z loterií,
  • 23 % pro dílčí základ daně z kursových sázek,
  • 23 % pro dílčí základ daně z totalizátorových her,
  • 23 % pro dílčí základ daně z bing,
  • 35 % pro dílčí základ daně z technických her,
  • 23 % pro dílčí základ daně z živých her,
  • 23 % pro dílčí základ daně z tombol a
  • 23 % pro dílčí základ daně z turnajů malého rozsahu.

Daňové přiznání k dani z hazardních her, kdy a kam se podává?

U daně z hazardních her platí tzv. samovyměření u daňového přiznání a samodoměření u dodatečného přiznání. Jedná se o povinnost poplatníka daň vypočíst a podat daňové přiznání bez jakékoli výzvy finančního úřadu. Pokud však správce daně zjistí, že byla daň uvedena v nižší výši, může ji provozovateli hazardních her doměřit.

Zdroje: