Přemýšlíte, jak posunout vaše podnikání a zdali implementovat nové trendy pro růst a rozvoj podniku? Přečtěte si následující trendy pro rok 2023, které vám mohou pomoci zefektivnit procesy uvnitř firmy, oslovit více zákazníků a zlepšit jejich spokojenost.

Umělá inteligence

Podniky využívají umělou inteligenci mnoha způsoby. Přijetím umělé inteligence a strojového učení společnosti nacházejí inovativní způsoby, jak zvýšit výkonnost podniku. Umělá inteligence je efektivní a přínosná téměř pro každou obchodní strategii, jelikož pomáhá šetřit peníze, rychle se rozhoduje, generuje více dat, vyvaruje se lidským chybám a pomáhá automatizovat řadu úkolů. Jak mohou podniky umělou inteligenci využívat? Velmi oblíbení jsou chatboti, využít lze také v e-mailovém marketingu, pomáhá optimalizovat obsah a navrhuje efektivní marketingové strategie. Využít lze také k prevenci kybernetických útoků.

Mobilní marketing

Používání mobilních zařízení neustále roste, proto je pro podniky velmi důležité mít responzivní optimalizované webové stránky, které se dobře zobrazují na mobilních zařízeních. Oslovujte zákazníky přes SMS zprávy, které mají vyšší odezvy než přes e-mail a umožněte platby přes telefon. Další velkou příležitostí jsou mobilní aplikace, na kterých uživatelé tráví mnoho času.

Personalizace

V dnešní době samotní zákazníci personalizaci vyžadují. Od vypuknutí pandemie došlo k nárůstu personalizovaného marketingu a nyní zákazníci považují personalizaci za standard pro zapojení, ať už jde o online či osobní interakce. Spotřebitelé s větší pravděpodobností nakoupí od značek, které znají jejich jméno a historii nákupů a následně poskytují relevantní sdělení. Někdy se uživatelé cítí přetíženi informacemi, když však uvidí své vlastní jméno, může je tento personalizovaný obsah zaujmout. Jak tedy v praxi implementovat personalizovaný marketing? Jednou možností je e-mailový marketing, čím dál tím více je také oblíbený personalizovaný videoobsah, doporučování produktů na základě sběru dat, co se dotyčnému líbí a co rád nakupuje či interakce s uživateli na sociálních sítích.

Influencer marketing

Influencer marketing neustále roste na popularitě, jedná se o formu marketingu na sociálních sítích, jehož cílem je přivést informace o dané značce a jejich produktech k cílovému publiku. Je to ideální způsob, jak zvyšovat povědomí o značce, budovat důvěryhodnost a oslovovat nové potenciální zákazníky. Tato forma propagace je velmi efektivní, jelikož uživatelé, kteří sledují daného influencera, důvěřují jeho doporučení. Navíc influencer marketing pomáhá zlepšovat SEO.

Zdroj: stock.adobe.com

Udržitelnost a zájem o životní prostředí

Lidé čím dál tím více se snaží žít udržitelně, co nejméně zatěžovat životní prostředí a to očekávají také od společností, od kterých nakupují. Používání ekologicky šetrných produktů, které nepoškozují lidské zdraví ani neohrožují přírodní ekosystém, se označuje jako zelený konzum. Přírodní zdroje rychle ubývají co do množství i kvality. V důsledku toho je životně důležité podporovat udržitelný rozvoj, jehož cílem je maximalizovat využití přírodních zdrojů a zároveň zachovat a zlepšit kvalitu života. Podniky, které projevují zájem a respekt k životnímu prostředí, se stávají pro zákazníky důvěryhodnějšími. 

Home-office

Vlivem pandemie COVID-19 byly podniky nuceny přejít na home-office a došlo ke zjištění, že některým zaměstnancům tato forma mnohem více vyhovuje a dokonce někteří jsou i produktivnější než v kanceláři. Práce na dálku má mnoho výhod, jako je lepší work-life balance, úspora času, snížení emise skleníkových plynů, zvýšená produktivita a méně stresu. I pro firmy je to přínosné, jelikož ušetří např. na vytápění a mohou přijímat pracovníky z jakékoliv geografické polohy. 

Platby v kryptoměnách

Především bitcoinové platby jsou stále populárnější. Dokonce i PayPal přidal bitcoiny do svých obvyklých platebních možností. K zajištění bezpečnosti transakcí se používá technologie blockchain. Přidání platby v kryptoměnách má přínos i pro malé podniky, jelikož je s nimi spojováno méně poplatků ve srovnání s používáním kreditních karet. Kryptoměna díky své decentralizované povaze chrání obchodníky před podvody. Neexistují žádné třetí strany, které by mohly zrušit online platby. Zatímco bankovní převody mohou trvat několik pracovních dní, kryptoplatba je přijímána a zpracovávána okamžitě v reálném čase. Jednou z největších výhod používání kryptoměny je, že otevírá dveře na nové trhy. Podniky mohou snadno přijímat platby od kupujících v jakékoliv zemi, což může zvýšit příjmy a podpořit růst firmy.