Vláda 15. září již definitivně schválila zrušení daně z nabytí nemovitostí a to i zpětně pro katastrální povolení vkládání od 1. 12. 2019. Tuto daň, která odpovídá 4 % z hodnoty nabyté nemovité věci, platil kupující. Co to ale znamená?

Zákon má za cíl zjednodušení daňového systému, což se zároveň týká i povinnosti podávat formulář k dani z nabytí nemovitých věcí, mělo by tak dojít ke snížení množství administrativních povinností. 

Jedním z důvodů je podle ministerstva financí zejména zpřístupnění bydlení a podpora trhu s realitami při současné krizi. Bude teď ovšem otázkou, jak se k tomu postaví banky v souvislosti s poskytováním hypoték a úvěrů a také, jak se bude vyvíjet situace na pracovním trhu. 

Pro podnikatele a OSVČ nemusí být situace tolik výhodná, zejména pokud pracují/podnikají v některém z oborů ohrožených pandemií koronavirů a případnými dopady krize. U bank mohou mít tyto skupiny lidí nižší šanci dosáhnout na financování hypotéky. 

Někteří odborníci si také domnívají, že od příštího roku bude na trhu nemovitostí nedostatek, stejně jako kvalifikované pracovní síly na případné stavební úpravy a rekonstrukce. Proto doporučují s nákupem neotálet. 

Pokud někdo, na koho se tento zákon o zrušení také vztahuje, daň z nabytí nemovitosti již zaplatil, může podat žádost o vrácení vzniklého nároku na přeplatek. 

A co je důležité, zrušení daně platí nejen pro fyzické osoby, ale také pro ty právnické, tedy pro firmy.