Ministerstvo financí oznámilo, že došlo ke schválení návrhu na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí s účinností od 1. 1. 2021. Zákon ale ještě není v platnosti.

Mnoho lidí se možná trochu mylně domnívá, že se vyplatí počkat s nákupem či prodejem nemovitosti do roku 2021 kvůli tomu, že vláda nyní projednává možnost zrušení daně z nabytí nemovitého majetku, což jsou od roku 2016 4 % z ceny nemovitosti. Tato daň spadá pod nabyvatele, tedy kupujícího.

Cíl zákona

Zákon má za cíl zjednodušení daňového systému, což se zároveň týká i povinnosti podávat formulář k dani z nabytí nemovitých věcí, mělo by tak dojít ke snížení množství administrativních povinností

Podpora trhu s realitami 

Jedním z důvodů je podle ministerstva financí zejména zpřístupnění bydlení pro mladší a podpoření trhu s realitami po prodělané krizi. Zákon ale stále není v platnosti, zároveň bude zrušena možnost uplatnění odpočtu úroků z hypoték, ale až od roku 2022. 

Aby se vás týkalo zrušení daně z nabytí nemovitého majetku a zároveň možnost uplatnění odpočtu úroků z hypoték, bude podle současného nastavení (které ale stále není platné) nutné pořídit si nemovitost do prosince 2021.